Materiály pro kuchyňské desky

Ve většině kuchyní je pracovní deska stále mezi dřezem a varnou deskou, Nikde není moc místa, doporučuje minimální šířka 90 cm mezi varnou deskou a dřezem a hloubka pracovní desky minimálně 60 cm tak, aby všechny kuchyňské práce šlo provést bez problémů.
 pracovní plocha
Vyrobeno z betonu
Betonová pracovní deska s drsným povrchem je také odolná vůči poškrábání. Materiál je však velmi těžký a proto je vhodný pouze pro stabilní konstrukce.
S betonovými pracovními deskami dává smysl pískování a leštění povrchu, protože to uzavírá póry materiálu a usnadňuje jeho čištění. Kromě toho chráníte materiál tak, že ho vyčistíte olejem nebo přírodním voskem, ale tuto léčbu musíte častěji obnovovat.

Kuchyňské pracovní desky ze dřeva

Dřevo přináší přirozenost do kuchyně, vizuálně ohřívá a vytváří domácí náladu. Nicméně ani tvrdé dřevo není příliš odolné, těžké hrnce a kuchyňské nože mohou vytvářet zářezy. Ve výsledných trhlinách se mohou ukládat bakterie. Proto neřežte na přímo na pracovní desce. Dřevo je pouze částečně odolné vůči teplu, horké hrnce rychle zanechají změnu barvy nebo dokonce hoří. Dřevo také rychle bobtná, pokud na něm zůstane voda. Chcete-li přírodní materiál odolnější, mohou být napuštěné olejem nebo utěsněné speciálním nátěrem. S olejovým pracovním povrchem by měla být ochrana pravidelně obnovována, takže dřevo zůstává krásné.
 pozice prkno
Sklo
Reflexní povrch skla v kuchyni s průsvitným vzhledem odpovídá modernímu stylu interiéru. Sklo je velmi tepelně odolné, ale materiál je náchylný k poškrábání. Vodní skvrny a mastnoty lze rychle vidět na průsvitném povrchu, což je důvod, proč péče o pracovní desku ze skla musí být velmi pečlivá.

Plast (laminát, laminát)

Snadno se čistí, je tvrdší než dřevo a lze koupit za rozumnou cenu – to jsou výhody plastových pracovních desek. Nikdy byste však neměli řezat přímo na plastové desce, protože by to zničilo povrch. Plastové pracovní desky jsou citlivé na teplo – vždy používejte podnosy, jsou k dispozici v mnoha různých dekorech.

Keramické kuchyňské pracovní desky

Keramika připomíná žulu kvůli jejímu složení z písku, živce, jílu a minerálních oxidů, ale je uměle vytvořený kámen, který je vypalován pod tlakem a vysokými teplotami. Keramické pracovní desky jsou robustnější než ty z žuly, které jsou odolné proti poškrábání a tepelně odolné. Keramika je odolná vůči kyselinám a je odolná proti skvrnám, protože materiál absorbuje prakticky žádné kapaliny v důsledku uzavření povrchu. Z tohoto důvodu je materiál velmi hygienický. Kromě toho je materiál dostupný v mnoha barevných variantách a vzorkách a je tedy kompatibilní s řadou kuchyňských potřeb. Keramická deska je však poměrně drahá.

Kuchyňské pracovní desky z nerezové oceli

Pracovní desky z nerezové oceli se často používají v komerčních kuchyních, protože jsou hygienické a velmi tepelně odolné. Jsou však náchylné k poškrábání a voda, mastnota a jiné kapaliny rychle vytváří skvrny. Ve standardní kuchyni, ve které estetika hraje roli i funkčnost, je to nevýhodné.

Materiály pro kuchyňské desky
4 (80%)14